Established in year 2021, “I.K. International” is Manufacturer of Decorative Wall Light, Handicraft , Pendant Light, Metal Wall Art, Metal Urli,ceiling pandant hanging light, brass pooja thali, copper diya, metal dry fruit box, aluminium table lamp,brass table lamps, decorative table lamp, brass diya , crystal diya, brass wall sconce, t light candle holder, brass candle holder, led wall lamp, Islamic wall art, decorative wall art, brass incense stick holder, brass decorative bowl, metal lantern, led hanging light, copper water bottle, copper jugs, fruit basket, iron basket, hanging chandelier, metal planter, iron planter, decorative planter, hurricane candle holder, spice boxes, pendant light, etc
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Lamp Type | Hanging Lamp |
| Material | Bamboo |
| Shape | Round |
| Type of Light | Hanging Lamp |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Natural Jute color |
| Light | LED |
| Lights Source | E-27 holder with 2700k lights |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Lamp Type | Hanging Lamp |
| Material | Bamboo |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round / Oval |
| Color | Natural Jut color |
| Lights | E-27 Holder with 2700k lights |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Lamp Type | Hanging Lamp |
| Material | Bamboo |
| Shape | Bell |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Antique |
| Light | E27 Holder |
| Material 02 | Paper Material |
Additional Information:
Product Details:
| Diameter | 500 mm (1.6 ft) |
| Material | Metal |
| Style | Antique |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| payment mode | online/offline |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Design | Lantern |
| Material | Glass |
| Wattage | 20W |
| Shape | Rectangular |
| Main Color | White |
| Type | Cluster Hanging Lights |
| Shape/Design | Oval |
| Lighting Type | LED |
| Finish Type | Matte Black |
| Style | Handmade |
| Country of Origin | Made in India |
| payment mode | online/offline |
Additional Information:
Product Details:
| Material | Metal |
| Type | Cluster Hanging Lights |
| Shape/Design | Round |
| Light Source Type | LED |
| Finish Type | Polished |
| Controller Type | Button |
| Color | White |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Length | 8 m |
| Type of Light | Pendant Light |
| Main Color | White |
| Occasion | Party Wear |
| Light Source Type | LED |
| Shape/Design | Oval |
| Shape | Round |
| Waterproof Rated | No |
| Light Color | White |
| Usage/Application | NO |
| Type | Cluster Hanging Lights |
| Lighting Type | LED |
| Connectivity Technology | Infrared |
| Finish Type | Polished |
| Style | Handmade |
| Light Style | Traditional |
| Number of LED bulbs | 4 |
| Lighting Method | Up Down Light |
| Warranty | 6 Months |
| Controller Type | Button |
| Included Components | All Lights fixture |
| Control Method | Touch |
| Model Number | A20004 |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | IK Lights |
| Wattage | 50w |
| Weight | 2 kg |
| Voltage | 50W |
| Room Type | Indoor |
| Dimensions | Free size |
| Usage | Hanging lghting |
| Input Voltage | 50w |
| Waterproof | No |
| Country of Origin | Made in India |
| payment mode | online/offline |
| Material | Glass |
| Wire Material | Aluminium |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Iron |
| Occasion | Casual Wear |
| Color | Silver |
| Type | Artificial Necklace |
| Chandeliers Type | Decorative Ceiling lights |
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | Decoration |
| Shade Direction | Ambient |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: