Established in year 2021, “I.K. International” is Manufacturer of Decorative Wall Light, Handicraft , Pendant Light, pandant hanging light, aluminium table lamp,brass table lamps, decorative table lamp, brass wall sconce, led wall lamp, Islamic wall art, metal lantern, led hanging light, hanging chandelier, pendant light, etc
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Lighting Type | Up-Down Light |
| Design | Modern |
| Body Material | Stainless Steel |
| Style | Modern |
| Type of Light | Hanging Light |
| Design/Shape | Round |
| Color | Yellow |
| Light Source Type | LED |
| Body Color | Black |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Light Source | 12 |
| Room Type | Hall |
| Bulb Base | E27 |
| Finish Type | Polished |
| Dimension | 2-4 ft |
| Special Features | new look |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Light Type | LED Pendant |
| Material | Brass |
| Body Material | Iron |
| Main Color | Yellow |
| Type | Dome Hanging Lights |
| Lighting Type | LED |
| Finish Type | Polished |
| Shape/Design | Round |
| Room Type | Indoor |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Diameter | 600 mm (2 ft) |
| Type | Cluster Hanging Lights |
| Light Source Type | LED |
| Style | Traditional |
| Shape | Round |
| Shape/Design | Round |
| Finish Type | Polished |
| Material | Iron |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Color | White |
| Type | Cluster Hanging Lights |
| Finish Type | Polished |
| Style | Traditional |
| Lighting Method | Up Down Light |
| Material | Glass |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 3 Piece |
| Design | Farmhouse |
| Material | Ceramic |
| Type | Drum Hanging Lights |
| Light Source Type | Fluorescent |
| Shape/Design | Round |
| Finish Type | Polished |
| Style | Traditional |
| Controller Type | Button |
| Color | White |
| Lighting Method | Downlight |
| Usage | Decoration |
| Dimensions | 18 Inch (H) |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Light Source Type | LED |
| Lighting Color | Pure White |
| Usage/Application | Home |
| Chandeliers Type | Hanging Pendant |
| Room Type | Dining Room |
| Finish Type | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Glass |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Design | Farmhouse |
| Material | Glass |
| Type | Cluster Hanging Lights |
| Light Source Type | LED |
| Finish Type | Polished |
| Style | Traditional |
| Lighting Method | Uplight |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Type | Cluster Hanging Lights |
| Finish Type | Polished |
| Style | Traditional |
| Lighting Method | Uplight |
| Material | Glass |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Finish Type | Polished |
| Type of Light Source | LED |
| Controller Type | Button |
| Color | Cool White |
| Brand | IK Iights |
| Primary Material | Metal |
| Material | Glass |
| Design/Shape | Oval |
| Shape/Design | Round |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Diameter | 400 mm (1.3 ft) |
| Chandelier Type | Traditional |
| Light Type | Fluorescent Bulb |
| Main Color | Yellow |
| Fixture Color | Bronze |
| Shape | Cylindrical |
| Height Type | Dual Height |
| Room Type | Indoor |
| Bulb Base Type | E-27 |
| Material | Metal |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Iron |
| Occasion | Casual Wear |
| Type | Artificial Jewelry |
| Color | Silver |
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | Home |
| Features | lighing |
| Number Of Diamonds | 5 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Lamp Type | Hanging Lamp |
| Material | Bamboo |
| Lighting Type | CFL |
| Type | Hanging Lamp |
| Lighting Color | White |
| Style | Handmade |
| Model Number | 1 |
| Shade Direction | Down |
| Warranty | 2 year |
| Light Output | A14 |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Dome |
| Shade Shape | Bell |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Design | Moroccan |
| Shade Color | Brown |
| Usage/Application | Indoor |
| Theme | Hand Painted |
| Shade Shape | Cone |
| Brand | Ik lighta |
| Style | Antique |
| Shade Direction | Down |
| Material | Bamboo |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Diameter | 400 mm (1.3 ft) |
| Chandelier Type | Globe |
| Length | 20 m |
| Light Source Type | LED |
| Type | Drum Hanging Lights |
| Shape/Design | Oval |
| Waterproof Rated | No |
| Light Color | Yellow |
| Shape | Lantern |
| Lighting Type | LED |
| Material | Iron |
| Wire Material | Copper |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Design | Farmhouse |
| Type | Cluster Hanging Lights |
| Shape/Design | Round |
| Light Source Type | LED |
| Finish Type | Polished |
| Controller Type | Button |
| Color | White |
| Style | new |
| Lighting Method | Downlight |
| Included Components | Bulbs |
| Material | Metal |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Type of Light | Wall Light |
| Type | Sconce Light |
| Fixture Material | Glass |
| Length | 25m |
| Material | Brass |
| Style | Decorative |
| Shape | Cork |
| Wattage | 10W |
| Light Color | Blue |
| Functionality | Multifunctional |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Control Method | Remote |
| Usage | Outdoor |
| Waterproof | No |
Additional Information:
Product Details:
| Material | Glass |
| Type | Cluster Hanging Lights |
| Shape/Design | Oval |
| Light Source Type | LED |
| Controller Type | Button |
| Color | White |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Metal |
| Chandeliers Type | Round |
| Lighting Color | Warm White |
| Usage/Application | Indoor |
| Type | New |
| Wattage | 5 |
| Number Of Lights | 1 |
| Shade Direction | Down, Ambient |
| Package Weight | 700 gram |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Wattage | 7 W |
| Shape | Rectangular |
| Material | Glass |
| Type | Cluster Hanging Lights |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 3000K |
| Light Source Type | LED |
| Shape/Design | Round |
| Finish Type | Polished |
| Color | Yellow |
| Style | glass ball |
| Brand | ik international |
| Country of Origin | Made in India |
| payment mode | online /offline |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Iron |
| Type of Light | Pendant Light |
| Type | Cluster Hanging Lights |
| Shape/Design | Cubical |
| Lighting Color | Warm White |
| Usage/Application | Decoration |
| Finish Type | Matte Black |
| Style | Handmade |
| Country of Origin | Made in India |
| Lighting Type | Fluorescent Bulb |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Lamp Type | Hanging Lamp |
| Material | Wooden |
| Shape | Twisted |
| Type of Light | Hanging Lamp |
| Size/Dimension | 16x16 inch |
| Surface Texture | Sanding |
| Usage/Application | Home and outdoor |
| Color | wood |
| Chandeliers Type | lamp or lighting |
| Brand | IK Lights |
| Handmade | Yes |
| Weight | 1 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Power | 9W |
| Wattage | 12 W |
| Material | Iron |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Home |
| Light Color | Cool White |
| Dimmable | Yes |
| Lighting Type | LED |
| Style | Handmade |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Power | 22 W |
| Material | Metal |
| Light Color | Cool Daylight |
| Type | Cylindrical Hanging Lights |
| Shape | Round |
| Main Color | Black |
| Brand | IK Light |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Diameter | 600 mm (2 ft) |
| Material | Iron |
| Lighting Color | Warm White |
| Usage/Application | Commercial |
| Chandeliers Type | hanging |
| Type | Pendent |
| Wattage | 5w |
| Number Of Lights | 3 |
| Shade Direction | Ambient |
| Lighting Type | LED |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Wood |
| Type | Decorative |
| Chandeliers Type | CeilingPendant light |
| Lighting Color | Warm White |
| Usage/Application | Home |
| Wattage | 50W |
| Number Of Lights | 1 |
| Shade Direction | Down |
| Package Weight | 2.kg |
| Lighting Type | LED |
| Style | Contemporary |
| Application Areas | No |
| Beam Angle | A |
| Control Gear Mounting | Yes |
| Cooling Technique | No |
Additional Information:
Product Details:
| Chandelier Type | Smart |
| Material | Acrylic |
| Light Type | LED |
| Main Color | White |
| Shape | Round |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Lamp Type | Hanging Lamp |
| Wattage | 40W |
| Shape | Bell |
| Material | Bamboo |
| Type of Light | Hanging Lamp |
| Lighting Type | LED |
| Color | jute |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Lamp Type | Hanging Lamp |
| Material | Wood |
| Shape | Dome |
| Type | Drum Hanging Lights |
| Shape/Design | Round |
| Light Source Type | LED |
| Finish Type | Power Coated |
| Controller Type | Button |
| Color | Brown |
| Style | Bamboo |
| Lighting Method | Downlight |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Lighting Color | White |
| Height | 2 feet |
| Material | Aluminum |
| Body Material | Plastic |
| On or Off Cycles | A5 |
| Colour Rendering Index | White |
| Lumens per Watt | 6wat |
| Life Span | 2-3 |
| Switching Cycles | 4 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Length | 80 m |
| Type | Cluster Hanging Lights |
| Shape | Lantern |
| Shape/Design | Round |
| Light Source Type | LED |
| Light Color | Yellow |
| Waterproof Rated | No |
| Lighting Type | LED |
| Material | Glass |
| Wire Material | Iron |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Wattage | 12W |
| Material | Glass |
| Type | Cluster Hanging Lights |
| Shape/Design | Oval |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Material | Metal |
| Lighting Type | LED |
| Lamp Style | Modern / Contemporary |
| Type | Decorative table lamps |
| Type of Light Source | LED |
| Base Material | Metal |
| Country of Origin | Made in India |
| Lights | E27 Holder 2700k Lights |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Power | 6W |
| Wattage | 12W |
| Shape | Round |
| Material | Iron |
| Type | Cluster Hanging Lights |
| Shape/Design | Round |
| Lighting Type | LED |
| Finish Type | Polished |
| Style | Handmade |
| Controller Type | Button |
| Lighting Method | Uplight |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: