Established in year 2021, “I.K. International” is Manufacturer of Decorative Wall Light, Handicraft , Pendant Light, Metal Wall Art, Metal Urli,ceiling pandant hanging light, brass pooja thali, copper diya, metal dry fruit box, aluminium table lamp,brass table lamps, decorative table lamp, brass diya , crystal diya, brass wall sconce, t light candle holder, brass candle holder, led wall lamp, Islamic wall art, decorative wall art, brass incense stick holder, brass decorative bowl, metal lantern, led hanging light, copper water bottle, copper jugs, fruit basket, iron basket, hanging chandelier, metal planter, iron planter, decorative planter, hurricane candle holder, spice boxes, pendant light, etc
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Type | Outdoor Light |
| Fixture Material | Metal |
| Material | Metal |
| Style | Decorative |
| Light Source Type | LED |
| Color | White |
| Application Area | Home |
| Design/Shape | Modak |
| Finish Type | Matte Black |
| Light Direction | Downlight |
| Waterproof | No |
| CE Certification | No |
| Special Features | 2500k Lights |
| Model Number | A2023 |
| Usage | Indoor |
| Dimensions | Free size |
| Brand | IK Lights |
| Warranty | 6 Month |
| payment mode | online/offline |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Design | Bohemian |
| Wattage | 4W |
| Material | Metal |
| Light Source Type | Fluoroscent |
| Application Area | Home |
| Fixture Material | Metal |
| Design/Shape | Oval |
| Color | Yellow |
| Number of Light Sources | 10 |
| Finish Type | Metallic |
| Light Direction | Uplight |
| Usage | Indoor |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Style | Traditional |
| Shape | Round |
| Fixture Material | Metal |
| Length | 300m |
| Light Source Type | LED |
| Color | Yellow |
| Application Area | Home |
| Design/Shape | Oval |
| Light Direction | Downlight |
| payment mode | online/offline |
Additional Information:
Product Details:
| Fixture Material | Stainless Steel |
| Design/Shape | Round |
| Waterproof | Yes |
| Color | Multicolor |
| Application Area | Home |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Fixture Material | Brass |
| Design/Shape | Oval |
| Light Source Type | Fluorescent |
| Waterproof | No |
| Color | Yellow |
| Application Area | Home |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 8 Piece |
| Wattage | 12W |
| Type | Cluster Hanging Lights |
| Shape/Design | Oval |
| Lighting Type | LED |
| Finish Type | Unpolished |
| Style | Handmade |
| Controller Type | Button |
| Lighting Method | Downlight |
| Country of Origin | Made in India |
| Fixture Material | Metal |
| Material | Wood |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Iron |
| Lighting Color | Warm White |
| Usage/Application | Decoration |
| Chandeliers Type | Chandeliers |
| Country of Origin | Made in India |
| light | IK Light |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 4 Piece |
| Fixture Material | Stainless Steel |
| Design/Shape | Oval |
| Light Source Type | LED |
| Waterproof | No |
| Color | White |
| Application Area | Office |
| Brand | IK Lights |
| Model Number | 2A011 |
| Dimensions | 18x16 |
| Warranty | 1 year |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Aluminium |
| Shape/Design | Oval |
| Finish Type | Polished |
| Main Color | Black |
| Type | Dome Hanging Lights |
| Style | Handmade |
| Controller Type | Button |
| Lighting Method | Downlight |
| Included Components | Only Light |
Additional Information:
Product Details:
| Fixture Material | Metal |
| Design/Shape | Round |
| Light Source Type | LED |
| Application Area | Home |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Body Material | Brass |
| Fixture Material | Brass |
| Lantern Type | Decorative |
| Design/Shape | Oval |
| Light Source Type | LED |
| Application Area | Home |
| Waterproof | No |
| Color | Brown |
| Brand | IK Lights |
| Model Number | New 0200 |
| Dimensions | 20x14 |
| Warranty | 2 year |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Style | Traditional |
| Fixture Material | Brass |
| Light Source Type | Fluorescent |
| Application Area | Home |
| Design/Shape | Cylindrical |
| Finish Type | Polished |
| Light Direction | Uplight |
| Dimensions | 6x3 Inch |
| Colour | Golden |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Wattage | 6W |
| Style | Traditional |
| Fixture Material | Metal |
| Light Source Type | LED |
| Application Area | Home |
| Design/Shape | Cylindrical |
| Finishing | Brass |
| Lighting Type | LED |
| Finish Type | Polished |
| Light Direction | Downlight |
| Brand | IK Lights |
| Model Number | A2550 |
| Usage | Living Room, Bedroom, Outdoor, Indoor |
| Dimensions | 22" x 6" |
| Warranty | 2 Year only wiring |
| Country of Origin | Made in India |
| Lights | E27 |
| NA | Glass |
| Color | White |
| Colour | Golden |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Light Source Type | LED |
| Waterproof | Yes |
| Color | White |
| Light Direction | Downlight |
| CE Certification | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Lights sign | E27 Holder with 2700k lights |
Additional Information:
Product Details:
| Style | Glass wall lamps |
| Light Source Type | LED |
| Application Area | Home |
| Light Direction | Uplight |
| payment mode | online /offline |
| Fixture Material | Metal |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Style | Hanging Wall Lights |
| Fixture Material | Metal |
| Design/Shape | Oval |
| Light Source Type | LED |
| Application Area | Home |
| Waterproof | No |
| Finishing | Brass Antique |
| Lighting Type | LED |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| payment mode | online/offline |
| Lights | E27 Holder 2700k |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Lighting Type | 1-Way Light |
| Wattage | 9W |
| Style | Wall Lantern |
| Light Source Type | LED |
| Color | Yellow |
| Application Area | Home |
| Fixture Material | Metal |
| Design/Shape | Oval |
| Number of Light Sources | 2 |
| Finish Type | Matte |
| Special Features | Wall Decor |
| Light Direction | Uplight |
| Dimensions | Height 14" x 6" Dia |
| Usage | Indoor |
| Warranty | 6 months |
| Waterproof | No |
| CE Certification | No |
| Brand | I.K. Lights |
| Model Number | IK-2023 |
| Dimension | 14" |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: