Established in year 2021, “I.K. International” is Manufacturer of Decorative Wall Light, Handicraft , Pendant Light, Metal Wall Art, Metal Urli,ceiling pandant hanging light, brass pooja thali, copper diya, metal dry fruit box, aluminium table lamp,brass table lamps, decorative table lamp, brass diya , crystal diya, brass wall sconce, t light candle holder, brass candle holder, led wall lamp, Islamic wall art, decorative wall art, brass incense stick holder, brass decorative bowl, metal lantern, led hanging light, copper water bottle, copper jugs, fruit basket, iron basket, hanging chandelier, metal planter, iron planter, decorative planter, hurricane candle holder, spice boxes, pendant light, etc
Product Details:
| Light Source Type | LED |
| Color | White |
| Light Direction | Uplight |
| Country of Origin | Made in India |
| payment mode | online/offline |
| Fixture Material | Metal |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Diameter | 1000 mm (3.3 ft) |
| Material | Metal |
| Light Type | LED |
| Style | Antique |
| Number of Lights | 8 |
| Main Color | Gold |
| Fixture Color | Bronze |
| Shape | Round |
| Height Type | Dual Height |
| Room Type | Indoor and Lobby |
| Customization Available | Yes |
| Lumen Capacity | 250 |
| Finish Type | Gold |
| Dimensions | 35 Inch |
| Special Features | Home decor |
| Brand | I.k |
| Model Number | A236 |
| Bulb Base Type | Strip Lights |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Design | Industrial |
| Fixture Material | Metal |
| Material | Metal |
| Design/Shape | Round |
| Waterproof | No |
| Application Area | Malls |
| Color | Purple |
| CE Certification | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Body Material | Iron |
| Material | Aluminium |
| Lighting Type | Fluorescent |
| Light Source | LED |
| Type | Decorative table lamps |
| Shape/Design | Round |
| Color | White |
| Finish Type | Polished |
| Controller Type | Button |
| Power Source | Corded Electric |
| Usage / Application | Home , Bed Room and Living Room |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Body Material | Brass |
| Material | Brass |
| Lighting Type | LED |
| Light Source | LED |
| Style | Modern/Contemporary |
| Type | Decorative table lamps |
| Type of Light Source | Fluorescent |
| Shape/Design | Round |
| Usage/Application | Decoration |
| Finish Type | Polished |
| Controller Type | Button |
| Power Source | Corded Electric |
| Dimensions | 48x14 cm (HxD) |
| Colour | Golden |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Wattage | 12W |
| Fixture Material | Glass |
| Body Material | Metal |
| Light Direction | Uplight |
| Design/Shape | Cylindrical |
| Light Source Type | LED |
| Waterproof | No |
| Application Area | Office |
| Color | White |
| Brand | IK Lights |
| Model Number | A20010 |
| Dimensions | Free size |
| Warranty | no |
| Finish Type | Matte |
| Special Features | 3000k Lights |
| Usage | Indoor |
| CE Certification | No |
| Country of Origin | Made in India |
| payment mode | online /offline |
Additional Information:
Product Details:
| Wattage | 9W |
| Fixture Material | Metal |
| Body Material | Metal |
| Light Direction | Downlight |
| Light Source Type | LED |
| Application Area | Home |
| Color | Green |
| Country of Origin | Made in India |
| payment mode | online /offline |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Lighting Type | LED |
| Material | Glass |
| Set Contains | 2 |
| Total Dimensions | 22" |
| Set Content | A120 |
| Country of Origin | Made in India |
| Lights | IK Light |
| Light | IK light |
| Source of lights | E27 Holder with 2700k lights |
Additional Information: