Established in year 2021, “I.K. International” is Manufacturer of Decorative Wall Light, Handicraft , Pendant Light, Metal Wall Art, Metal Urli,ceiling pandant hanging light, brass pooja thali, copper diya, metal dry fruit box, aluminium table lamp,brass table lamps, decorative table lamp, brass diya , crystal diya, brass wall sconce, t light candle holder, brass candle holder, led wall lamp, Islamic wall art, decorative wall art, brass incense stick holder, brass decorative bowl, metal lantern, led hanging light, copper water bottle, copper jugs, fruit basket, iron basket, hanging chandelier, metal planter, iron planter, decorative planter, hurricane candle holder, spice boxes, pendant light, etc
Product Details:
| Diameter | 1000 mm (3.3 ft) |
| Light Source Type | LED |
| Main Color | Gold |
| Room Type | Drawing Room |
| Finish Type | Polished |
| Number of Light Source | 12 |
| Material | Brass |
Product Details:
| Number of Lights | 8 Lights |
| Lighting Color | Cool White |
| Usage/Application | Decoration |
| Light Source Type | LED |
| Fixture Color | Chrome |
| Room Type | Dining Room |
| Finish Type | Polished |
| Material | Metal |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Iron |
| Light Source Type | LED |
| Number of Light Sources | 25 |
| Main Color | Gold |
| Color | Metallic |
| Style | Antique |
| Room Type | Drawing Room |
| Bulb Base | E14 x7 |
| Finish Type | Antique |
| Dimension | 48 Inch (H) |
| Brand | IK International |
| Country of Origin | Made in India |
| Design/Shape | Oval |
| Shape | Round |
| Product Material | Crystal and Glass |
Additional Information:
Product Details:
| Material | Glass |
| Number of Lights | 10 Lights |
| Chandelier Type | Smart |
| Design/Shape | Round |
| Light Source Type | LED |
| Number of Light Sources | 15 |
| Dimensions | 22 (H)x15 (D) Inch |
| Room Type | Drawing Room |
| Finish Type | Polished |
Product Details:
| Chandelier Type | Candle |
| Main Color | Multicolor |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| payment mode | online/offline |
| Material | Metal |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Diameter | 1000 mm (3.3 ft) |
| Light Type | LED |
| Light Source Type | LED |
| Material | Brass |
| Chandelier Type | Candle |
| Design/Shape | Round |
| Shape | Cylindrical |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Diameter | 600 mm (2 ft) |
| Design/Shape | Round |
| Light Type | LED |
| Color | Gold |
| Light Source Type | LED |
| Shape | Round |
| Number of Light Source | 16 |
| Room Type | Drawing Room |
| Bulb Base | 16 |
| Material | Glass |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Chandelier Type | Shaded |
| Material | Glass |
| Design/Shape | Round |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Light Type | LED |
| Light Source Type | LED |
| Number of Light Source | 3 |
| Room Type | Bed Room |
| Bulb Base | 3000k |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Material | Glass |
| Type | Drum Hanging Lights |
| Shape/Design | Oval |
| Light Source Type | LED |
| Finish Type | Polished |
| Controller Type | Button |
| Color | Multicolor |
| Style | New Design |
| Lighting Method | Downlight |
| Included Components | Hanging with Bulbs |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Style | Industrial |
| Material | Iron |
| Wattage | 35 w |
| Type | Cluster Hanging Lights |
| Lighting Color | Warm White |
| Shape/Design | Round |
| Usage/Application | Home |
| Chandeliers Type | Hanging Chandelier |
| Number Of Lights | 7 |
| Shade Direction | Down |
| Package Weight | 4 kg |
Additional Information:
Product Details:
| Diameter | 600 mm (2 ft) |
| Material | Aluminium |
| Design/Shape | Round |
| Light Type | LED |
| Number of Light Sources | 5 |
| Main Color | White |
| Room Type | Drawing Room |
| Finish Type | Polished |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Wattage | 12W |
| Material | Wood |
| Type | Cluster Hanging Lights |
| Shape/Design | Oval |
| Lighting Type | LED |
| Finish Type | Unpolished |
| Style | Handmade |
| Controller Type | Button |
| Lighting Method | Up Down Light |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Material | Metal |
| Chandelier Type | Traditional |
| Side Material | Iron Only |
| Diameter | 800 mm (2.6 ft) |
| Design/Shape | Round |
| Light Source Type | Fluorescent |
| Finish Type | Brushed Nickel |
| Number of Light Sources | 20 |
| Color | Black |
| Lumen Capacity | Medium |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Material | Wood |
| Chandelier Type | Traditional |
| Design/Shape | Round |
| Light Source Type | Fluorescent |
| Number of Light Sources | 1 |
| Color | Brown |
| Height Type | Single Height |
| Dimensions | 14 X 11.9X 11.9 Inch |
| Usage / Application | Bedroom, Living Room |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Material Grade | Wrought Iron |
| Material | Glass |
| Light Source | LED |
| Light Source Type | LED |
| Main Color | White |
| Fixture Color | Chrome |
| Room Type | Dining Room |
| Finish Type | Polished |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Material | Aluminium |
| Light Source Type | LED |
| Number of Light Sources | 10 |
| Main Color | White |
| Fixture Color | Chrome |
| Room Type | Dining Room |
| Finish Type | Polished |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Material | Iron |
| Chandelier Type | Modern |
| Light Source Type | LED |
| Finish Type | Polished |
| Number of Light Sources | 8 |
| Main Color | White |
| Fixture Color | Chrome |
| Room Type | Dining Room |
| Colour | Black and Golden |